Chcę, żeby moje dzieci lubiły pracować

Chcę, żeby moje dzieci lubiły pracować

Rodzice zastanawiają się jak zorganizować czas wolny swoim dzieciakom. Nasz  sukces zawodowy (rodziców), generuje pewne problemy. Problemy pierwszego świata. Dzieciaki nie muszą biegać po dworze, grzebać kijem w dziurce w ziemi. Mają miliard możliwości, a my mamy coraz więcej kasy, żeby dzieciom dawać to co najlepsze. I często przesadzamy z tymi możliwościami. Organizujemy dzieciakom tyle zajęć i zadań, że zaczynają się gubić i wariować. My wariowaliśmy z nudy, one wariują z nadmiaru życia.

Nie ma wątpliwości, powinniśmy wszyscy być w tej materii ostrożni. Żeby nie okazało się przypadkiem, że nadmiar wyjdzie wszystkim bokiem. Ja mam małe dzieci, małe czyli takie przy których myślimy i zaczynamy dopiero planować „zajęcia dodatkowe”, żłobek i przedszkole. Ale widzę zbliżający się pociąg, taki który będzie chciał mnie rozjechać.

Z jednej strony chciałbym więcej czasu z dziećmi „zmarnować” na bezsensowne siedzenie w domu, podczas którego będę podglądał co nowego umieją. A z drugiej strony, chciałbym, żeby ich życie było ciekawe i rozwijające. Będziemy musieli znaleźć złoty środek. Jak zawsze.

Jest jednak jedna rzecz, którą chciałbym, żebyśmy wpajali dzieciom od teraz, od zawsze i na zawsze:

Kochaj swoją pracę. Rób to co kochasz. Kiedy będziesz robił to co kochasz, nie będziesz musiał pracować!

Chciałbym, żeby zajęcia dodatkowe na które będą chodzić jako małe dzieciaki, spowodowały, że ich decyzja o życiu zawodowym będzie trafniejsza. Chciałbym, żeby spróbowały wielu rzeczy, żeby móc świadomie wybrać źródło swoich przyszłych dochodów. Albo, żeby nie miały problemu z przebranżowieniem się.

Jest to dla mnie ważne, bo wiem, że dzięki temu ich dorosłe życie nie będzie smutne i podporządkowane innym ludziom. Nie muszę szukać przykładów daleko. Moja żona, zanim się poznaliśmy, pracowała w wielu miejscach, ale nigdy nie umiała zagrzać miejsca. Po kilku latach okazało się, że jest po prostu urodzonym freelancerem. Nie może pracować na etacie, musi mieć pełną elastyczność. I wychodzi jej to na dobre. Ludzie chcą z nią pracować, a jedynym jej problemem jest znalezienie czasu na pracę.

Chcę, żeby moje dzieci miały ten sam problem. Nawet jeśli mają żyć ze mną w modelu włoskim, czyli do 40stki, to niech zarabiają pieniądze i przeznaczają je na swój dalszy rozwój i poznawanie świata.

Ale poza umiejętnościami, jest jeszcze jedna ważna rzecz. Relacje międzyludzkie.

Moi rodzice nie przekazali mi wiedzy o tym jak zachowują się inni ludzie wobec mnie, i co to oznacza. Sam musiałem do tego dojść. To była praca od podstaw. To jest to co chciałbym, żeby moje dzieci wiedziały:

1. Ludzie z którymi współpracujesz, są tylko ludźmi. Twój przyszły szef, choć starszy od Ciebie, również jest człowiekiem. Dotyczą go te same zasady fizyki, świeci nad nim to samo słońce. Być może nie jesteś przygotowany w tej chwili, żeby być na jego miejscu, ale kiedyś może być. Wystarczy, że będziesz pracował i dążył do celu.

2. Nie możesz pozwolić, żeby porażka definiowała to kim jesteś. Pójdziesz do pracy, możesz mieć odpowiedzialne zadania, możesz popełnić błąd. Czasem to będzie nieprofesjonalne, czasem ktoś powie o Tobie złe słowa – ale pamiętaj, to nie definiuje jakim jesteś człowiekiem! Nie myli się tylko ten, kto nic nie robi.

3. Porażki nie oznaczają, że jesteś najgorszy. Porażki to najbrutalniejsza forma nauki, ale również najbardziej skuteczna. Po upadku podnoś się tak szybko jak upadłeś. Przegrywa ten, kto przestaje próbować!

4. To, że ktoś mówi głośniej, nie oznacza, że ma rację. Spotkasz wiele osób, które mówią więcej, krzyczą głośniej, biją się lepiej. Ale to nie głośność mówi o tym kto ma rację. Prawdy nie trzeba wykrzykiwać. Jeśli krzykacze mają posłuch w miejscu w którym pracujesz, zmień pracę. Musi być tam jeszcze głośniejszy i głupi szef. Nie musisz z nimi pracować.

5. Dyplomy, odznaczenia i papierki potwierdzające Twoją wiedzę, są ważne w określonych przypadkach. Jeśli zamierzasz być inżynierem, skończ Politechnikę. Jeśli chcesz być ekonomistą, spróbuj ogarnąć studia. Jeśli chcesz pracować kreatywnie – ćwicz, ćwicz, ćwicz! Dla Twoich dziadków, szkoła i studia były najważniejsze. W czasach pracy Twoich rodziców, ważniejsze od papierów, były umiejętności. Nie wiem jak będzie u Ciebie, myśl racjonalnie i analizuj, ale nie czuj się gorzej, jeśli Twój kolega ma 15 fakultetów, 3 tytuły magistra itd…

6. Najlepsza praca, to taka, która sprawia Ci przyjemność. Kiedy ja byłem młody, granie na komputerze nie mogło przynieść pieniędzy. Taka była też główna percepcja ogółu. W czasie kiedy to piszę, gracze potrafią kosić większe pieniądze niż górnicy. Jeśli kochasz robić cokolwiek, rób to jak najlepiej, a kiedyś zaczniesz na tym zarabiać.

7. Pieniądze nie są najważniejsze. Ale lepiej jest mieć pieniądze, niż ich nie mieć. Wiem co mówię.

8. Musisz się cenić. Jeśli sprzedasz się poniżej swoich możliwości, zawsze będzie brakowało Ci pieniędzy w portfelu. Nie pozwalaj sobie na bycie czyimś niewolnikiem. Świat jest tak duży, że za rogiem znajdzie się lepsze zajęcie dla Ciebie.

9. Miej wiarę w siebie. Kiedyś może przyjść taki dzień w którym przeżyjesz serię porażek, a wokół Ciebie znajdzie się stado ludzi krytykujących Ciebie. Musisz się po tym podnieść. Ważniejsze jest to, że próbowałeś robić coś co było ponad Twoje siły!

10. To Ty rządzisz!
Być może czasem tego nie czujesz. Może czasem znajdzie się ktoś, kto sprawi, że poczujesz się gorzej. Ale to Ty kreujesz swoje życie. Wszystko zależy od Ciebie. Czasem znajdzie się ktoś, kto Ci przeszkodzi w Twoich planach. Ale pamiętaj, o wszystko obwiniaj siebie. Tylko w ten sposób, jedyną osobą mającą wpływ na Twoje życie – będziesz Ty!

11. Nie bój się!
Strach to tylko wskaźnik, mówiący, że robisz coś nowego. Mówi o tym, że się rozwijasz. Największa satysfakcja przychodzi wraz z pokonaniem największych lęków. Im trudniejsze problemy pokonasz, tym większą satysfakcję poczujesz.

12. Jeśli nienawidzisz swojej pracy, zostaw ją. Życie jest zbyt krótkie, żeby chodzić do pracy której się nie lubi. Jeśli kiedyś, któreś z moich dzieci nie będzie miało pracy i kasy… zapraszam do mnie. Wolę utrzymywać swoje dorosłe dzieci, niż patrzeć jak więdną pracując przy czymś czego nienawidzą.

13. Bądź dobry.
Być może czasem zobaczysz jak chamy i prostaki zdobywają szybko kasę. Być może wyda Ci się to interesujące. Ale tylko bycie dobrym powoduje, że Twoja praca będzie wartościowa przez lata. Jeśli będziesz dobry, ludzie będą dla Ciebie łaskawi. Jeśli pomożesz kolegom z pracy, oni kiedyś pomogą Tobie. Nie licz, że każdy komu pomogłeś zwróci Ci Twój wkład w 100%. Licz raczej na 1% zwrotu. Ale to wystarczy, żeby przechylić szalę na stronę zwycięstwa. Dobrze mieć dobrą opinię w swoim środowisku i dobrze jest zachowywać się godnie. Kiedyś to zrozumiesz.

4 comments
  • rodzinneporachunki
    23/01/2015

    Ja bym jeszcze dodał ciekawy cytat jaki kiedyś słyszałem na temat porażek – Bądź gotów przegrać bitwę, żeby wygrać wojnę.

  • tomekq
    26/01/2015

    Kupione 🙂

  • Iwona
    26/01/2015

    Bardzo podoba mi się ten wpis. Szczególnie punkt o porażce – przegrywają tylko Ci, co przestają próbować.

  • moniowiec
    27/01/2015

    Ja bym dodała „pracuj dla siebie a nie dla innych” co oznacza także niepracowanie u kogoś, a u siebie.
    Btw. syn mój twierdzi ze zostanie prezesem… albo będzie rozwoził pizzę 😀

Comments are closed.