Kaczka na niedzielnym stole | Kuchnia Kamis

Kaczka na niedzielnym stole | Kuchnia Kamis

Idzie weekend, moment gdy wreszcie mamy więcej czasu na relaks, na rodzinę i wspólny posiłek. Może jestem staromodna, ale nie wyobrażam sobie niedzieli bez rodzinnego obiadu. Gdy byłam mała, razem z mamą świętowałyśmy już od rana, zawsze naleśnikami.

To był czas tylko dla nas, mama zawsze szykowała coś pysznego albo jechałyśmy do dziadków. Babcia była zawsze moim master cheff! Wyobrażałam sobie, że jak będę dorosła to też chcę umieć tak ugościć rodzinę, by zajadali wszystko ze smakiem, a potem miło wspominali.

Jak to pamiętam?

Musiał być obiad z dwóch dań, a na koniec ciasto! Koniecznie własnej roboty!
Jestem staromodna, ale lubię to! Lubię dbać o męża i dzieci, mieć wyprasowaną pościel i karmić ich. I mimo, że nie zawsze są zadowoleni z tego co im zrobię to niedawno usłyszałam od mojej córki-niejadka, najpiękniejszy komplement…

Olga i dzieci
Olga i dzieci

Ale zacznę jednak od początku.

Gdy zostaliśmy zaproszeni przez firmę Kamis na rodzinne gotowanie pierogów, bardzo się ucieszyłam, bo jak wiadomo jeść kocham. W dodatku Kamis przesypał swoje popularne przyprawy do większych rodzinnych paczek, co było tematem przewodnim tego wydarzenia. Więc to temat idealny dla nas.

Schody zaczęły się gdy okazało się, że każdy z uczestników musi wymyślić swój przepis na te pierogi i je zrobić. Trochę zwątpiłam, ale stwierdziłam równie szybko, że poproszę o pomoc znajomego, który jest świetnym kucharzem. Razem, choć zaocznie, na pewno damy radę!

Już był kompletny plan i miało iść gładko, kiedy Kamil powiedział, że niestety nie może się urwać z pracy i muszę jechać sama… z dwójką dzieci…. zrobić pierogi.

Pierogi robiłam wcześniej może ze dwa razy w życiu. I nie wspominam tego dobrze 😂

To jest w ogóle potrawa z wyższego levelu, bo pierogi może zrobić każdy, nawet dziecko, ale dobre pierogi umie zrobić tylko babcia 😀

Ale co zrobić, kto nie ryzykuje ten nie pije szampana. Po krótkim domowym wywiadzie uzyskałam informację, że dzieci są już przeszkolone w lepieniu pierogów – przez babcię Beatkę. Są zwarci i gotowi do działania.

To jedziemy! Jak wiadomo z dziećmi nie ma co się umawiać, bo towarzystwo opuściło nasze stanowisko już po pierwszych 15 minutach. Ale za to dzielnie donosili składniki potrzebne do gotowania i naczynia.

Przepis na pierogi z kaczką i kurkami.

Nasz przepis nie należał do łatwych, przynajmniej tak mi się wtedy wydawało.
Miałam przygotować pierogi z farszem z kurek i kaczki, w omaście z masła, kurek i koperku.

Z pierogami doświadczenie mam średnie, a z kaczką to już w ogóle! A jak się okazuje to takie wdzięczne mięso. Już teraz wiem, że całym sekretem jest porządna marynata i pieczenie w średniej temperaturze, tak by nie wyschła. Dobrą wskazówką jest też by piec piersi kacze trochę krócej niż nogi.

Na drżących nogach, z małą pomocą mojej gromadki, zrobiłam najlepsze pierogi jakie kiedykolwiek jadłam! Super cieniutkie ciasto, dużo soczystego farszu i chrupiąca omasta…

Dumna jestem do dziś i już wiem, że te pierogi staną się naszym ulubionym niedzielnym obiadem.
Szczególnie, że Lila po całym dniu gotowania, przyszła do mnie i powiedziała mi, że jestem mistrzynią pierogów.

Uwierzyłam jej, bo zjedli z Brunem naprawdę sporo 😂
Sprawdźcie nasz przepis, może i Wam posmakują!

Co trzeba mieć:

Ciasto:

  • 1kg mąki pszennej
  • 1 łyżka oleju
  • 2 żółtka
  • 1 jajko
  • Wrzątek
  • Szczypta soli

Farsz:

Co trzeba zrobić:

1. Połączyć wszystkie składniki ciasta i wyrobić lekko wilgotne ciasto i przykryć je folią spożywczą by nie wyschło.
2. Kaczkę natrzeć dokładnie solą, czosnkiem i majerankiem. Piec 2,5h w temperaturze 140 stopni. Miękką kaczkę, ostudzić i oddzielić dokładnie mięso od kości.
3. Kurki oczyścić, opłukać w wodzie i przesmażyć na maśle z drobno pokrojoną cebulą, doprawić solą i pieprzem.
4. Mięso z kaczki zmielić na maszynce, dodać kurki i dokładnie wyrobić, aby masa stała się puszysta. Dodać garść szczypiorku, doprawić solą, pieprzem oraz papryką.
5. Przygotowanym farszem nadziewać pierożki i gotować do wypłynięcia w osolonej wodzie.
6. Podawać polane omastą z masła, kurek, cebuli i posypać koperkiem. Można do omasty dodać podsmażone na maśle orzechy piniowe.

Więcej fajnych przepisów na pierogi znajdziecie na stronie Kamis. Wystarczy spojrzeć na te zdjęcia, aż ślina cieknie! Sprawdźcie również przepisy na inne pierogi przygotowane przez Kamis, wszystkie były super!

Pierogi ziemniaczane z makrelą!

Pierogi ziemniaczane z makrelą
Pierogi ziemniaczane z makrelą, kliknij do przepisu

Pierogi szpinakowe z boczniakami

Pierogi szpinakowe z boczniakami
Pierogi szpinakowe z boczniakami, kliknij do przepisu

Pierogi z kaszanką

Pierogi z kaszanką
Pierogi z kaszanką, kliknij, żeby pójść do przepisu

[simple-author-box]

1 comment
  • Halinka
    05/07/2018

    Wow pierogi tego typu brzmią niezwykle smakowicie! Coś czuję, że się na nie skuszę! 🙂

Comments are closed.