Nie można się nie zgodzić z tym, że nasze dzieci mają wszystko… albo całkiem sporo. Zdecydowanie więcej niż my mieliśmy w dzieciństwie. Ich pokoje są kolorowe i pełne zabawek. Bardzo często nie mają już nowych pragnień, bo większość z nich staramy się realizować na bieżąco.
Problem zaczyna się gdy przychodzą okazje takie jak święta, czy urodziny. Chcemy dać coś naszym dzieciom wartościowego. Dla mnie książki mają największą wartość i to staram się przekazać również swoim dzieciom. Przygotowałam dla Was książki uniwersalne, bo są dla każdego dziecka.
Mądre, bo każda z nich wspiera naukę. I ciekawe, bo są to informacje z jakimi nasze dzieci jeszcze do końca nie miały styczności lub dopiero zaczynają poznawać temat. Spokojnie możecie wybrać jedną z nich na prezent.
Super Zwierzaki
Duża książka w twardej okładce. Mała encyklopedia zwierząt w której nie ma zbędnych lub trudnych informacji. Każda strona to jeden zwierzak. Przeczytamy ile dane zwierze żyje, ile je i jak szybko biega. I najważniejsze: jakie ma super-moce, bo każdy zwierzak to superbohater.
„Opowiedz mnie”
– Magdalena Matoso
Kto ma dzieci gaduły, ręka w górę! My mamy taką pannę, której buzia się nie zamyka – zawsze ma swoją wizję świata. Jeśli macie podobnie, to polecam Wam tę książkę. Książka to labirynt kreatywności. Rodzic czyta początek, a dziecko na podstawie ilustracji samo dopowiada resztę historii. Niby jedna książka, a codziennie może opowiadać inną przygodę.
„Malala I jej czarodziejski ołówek”
– Malala Yousafazi
Tej autorki chyba nie trzeba przedstawiać. Najmłodsza laureatka nagrody Nobla, aktywistka działająca na rzecz edukacji. Książka opowiada o jej dzieciństwie w Pakistanie, o walce i trudach związanych z promowaniem tam edukacji. Zachęca do marzeń o lepszym świecie i pokazuje na swoim przykładzie, że wszystko jest możliwe, a ci najwytrwalsi są wynagradzani za trud. Ważna książka dla wszystkich naszych dzieci – dzieci kolejnego pokolenia.
„Amory – zaloty i podboje”
– Szymon Drobniak, Maria Łepkowska
Książka zrealizowana jest przez biologa, zwycięzcę polskiej edycji międzynarodowego konkursu FameLab – dla popularyzatorów nauki oraz graficzkę, ilustratorkę, absolwentkę warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wasze dzieci już wiedzą skąd się biorą dzieci? Jeśli nie, to możecie zacząć od wytłumaczenia jak to się dzieje u zwierząt.
Przeczytacie w krótkich słowach o randkowaniu, uwodzeniu i rodzicielstwie zwierząt. Informacje szybko zapadają w pamięć maluchom. Nasze dzieci wszystkim opowiadają o tym, że płeć małych żółwi zależy od pogody. Gdy jest ciepło z jajek wykluwają się dziewczynki, a gdy jest zimno, chłopaki. Sami zobaczycie jak po lekturze zagną Was kiedyś takimi opowieściami.
„Jak oswoić potwory?
– opowiadania terapeutyczne – Monika Drużyńska
Książka trochę na smutki, ale nie smutna! Nasze dzieci codziennie walczą z potworami, raz to przyjście na świat rodzeństwa, innym razem pierwszy dzień w przedszkolu czy zły sen. Opowiadania o tym jak wybrnąć z trudnych dla dzieci momentów życia, pisane językiem dla nich zrozumiałym. Dobrze jest wtulić się w mamę lub tatę i posłuchać historii z dobrym zakończeniem, szczególnie, że czasem rozmowa może być z początku trudna.
„Pupy – ogonki i kuperki”
– Mikołaj Golachowski
To jest płyta CD ze wszystkimi „ciężkimi” tematami. Ciężkimi dla rodziców oczywiście, a dla dzieci jest to skarbnica wiedzy. No bo tato, dlaczego pawian ma czerwony zadek? Mamo, a czemu psy się obwąchują?
30 mega ciekawych opowiadań o zadkach zwierząt. Zabierzcie tę płytę w podróż, dzieci na pewno nie spytają czy daleko jeszcze 😉