Ojcowanie to coś czego nie można się nauczyć

Ojcowanie to coś czego nie można się nauczyć

Długo zastanawiałem się nad tym co oznacza dla mnie bycie ojcem, bo kiedy przychodzi dzień ojca to nie czuję się wyjątkowo. Wyjątkowo czuję się na codzień w momentach kiedy moje dzieci są dzięki mnie szczęśliwe.

Czuję swój dzień ojca, kiedy dzieciaki uśmiechają się do mnie, bo spędziłem z nimi wystarczająco dużo czasu. Rola ojca jest trudna, bo trudne jest wszystko co wiąże się z odpowiedzialnością za innych ludzi. A za te małe stwory czuję ogromną odpowiedzialność. Zanim pojawiły się w moim życiu, ja byłem na pierwszym miejscu.

Wszystko co robiłem, robiłem z myślą o sobie. Nagle przestawiłem się na inne myślenie. Najważniejsze stały się dzieci. Jestem w stanie patrzeć na swoją przyszłość przez pryzmat tego co może ona przynieść moim dzieciom. Jestem w stanie wybrać gorszą drogę dla siebie, żeby moje dzieci miały ją lepszą.

Pierwsze lata życia nie są niczym łatwym. Zazdroszczę rodzinom wielopokoleniowym żyjącym blisko siebie. To musi być cudowne uczucie, kiedy wszyscy są ze sobą blisko i troszczą się o siebie. U nas tak nie ma, dlatego ja i Ola dajemy z siebie więcej niż norma. W pierwszych latach życia wszystko jest pod górę. No bo jak ma być inaczej? Nagle pod naszym dachem mamy małych bezbronnych ludzi. Jak będziemy z nimi spędzać za mało czasu, to nie zbudujemy odpowiedniej relacji. Jak nie dopasujemy swoich godzin pracy, to będziemy widzieć dzieci, tylko przed wieczornym snem. Uporządkowanie życia prywatnego i zawodowego wymaga wyrzeczeń. Bycie ojcem to taki stan, w którym te wyrzeczenia ojca nie bolą, przyjmuje je jako naturalne, a wręcz z niektórych wyrzeczeń się cieszy.

Ja nie mam historii w której powiem, że zakochałem się w moich dzieciach od pierwszego wejrzenia. Nie. Najpierw czułem strach, niepewność i odpowiedzialność. Dopiero wraz z upływającym czasem czuję, że bycie ojcem naprawia mnie jako człowieka, daje mi chęć do życia i gwarancję tego, że mam powód, żeby żyć, niezależnie od warunków.

#wspólniedbamyobobasy #licząsiępierwszechwile #Pampers #Unicef

2 comments
 • Joanna
  26/06/2017

  Świetne podsumowanie Ojcostwa 🙂

  • Patrycja
   05/09/2017

   Szczególnie reklama Pampers:P Hehe:)

Comments are closed.