Imaginext: rozwijający prezent na dzień dziecka

Imaginext: rozwijający prezent na dzień dziecka

Sposobów na zabawę z dzieckiem jest milion. Ja niestety mam taki problem, że po powrocie z pracy jestem jak tykająca bomba. Mam mało cierpliwości, kreatywność zazwyczaj zostawiam w biurze i mało mi jej zostaje na domowe wieczory z dziećmi. Ale znalazłem fajne zabawki, które nadrabiają moje braki.

W przypadku tego sprzętu, to dziecko pokaże Ci jak wykorzystać zabawkę. Często nie masz pojęcia co się wydarzy – to fantazja dziecka kreuje rzeczywistość. Czasem ciężko zwizualizować sobie to co nasze dziecko chce do nas powiedzieć. Są jednak sposoby na rozwijającą zabawę z czymś innym niż drewniane klocki. Lubię drewniane klocki, ale mamy 21 wiek. Warto mieć w domu jedno i drugie.

Do tej pory najlepszą zabawką u mojego Syna był smartfon i tablet. Ten trzylatek ogarnia dużo rzeczy. Generalnie dzieciaki w dzisiejszych czasach są mega bystre. Coraz częściej potrzebują większej ilości możliwości.

Ponad tydzień temu w naszym domu pojawił się zestaw zabawek Imaginext. Są to kolorowe zabawki składające się z różnych części. Można kupować je modułami. Budynki, postaci, akcesoria, pojazdy, gadżety, ubrania. Nasze dzieci są zajarane strażakami, policjantami i służbą zdrowia. Dla nich to bardzo wyraziste postaci.

Imitują one prawdziwe budynki. Bank, Szpital, Więzienie, Posterunek policji etc. Spowodowały one to, że mój Syn potrafi teraz bite 3 godziny bawić się jedną zabawką non stop! Nie wiem jak jest u Was, ale u mnie to jest anormalna sytuacja. Układa sobie różne historie, mówi, powtarza to co mówią do niego zabawki. Można śmiało powiedzieć: uczy się poprzez zabawę.

Ostatnio odwiedziłem program Pytanie na Śniadanie, rozmawialiśmy na temat bezpieczeństwa dzieci w mieście.
Nadpisując temat. Znalazłem parę sposobów jakimi można połączyć zabawki Imaginext + rozwój świadomości dziecka.

1. Warto mieć zaufanie do Straży Ogniowej!
Każdy lubi straż pożarną. Wiadomo, że jak coś źle się wydarzy, to chłopaki przyjadą uratować nawet Twojego psa. Mój syn zostawia jedno ze zwierząt z dala od Bazy”. Potem bierze Helikopter i frunie na pomóc psu! To ważna sprawa. Zwierzaki są ważne!

2. Łapanie zbira
Zbir na motocyklu zrobił coś złego. Policjant goni go i osadza w więzieniu. Do tego można zawsze dopisać jakąś historyjkę. Jeśli na przykład jedziecie ulicą i jakiś idiota zrobi bardzo głupi manewr. Można go osadzić w więzieniu 🙂 Wirtualnie.

3. Pożar!
To ostatnio jedno z ulubionych słów u nas w domu. Młody już wie co oznacza pożar i po kogo wołać. W jednej z zabawek Imaginext jest budynek, symulacja pożaru i straż pożarna. Można przy okazji zahaczyć o ratowanie ludzi, albo psa. Helikopter świetnie przenosi swój ładunek z miejsca na miejsce.

To jest miejsce w którym ludzie pomagają ludziom. Lekarze leczą, policja pomaga z problemami na ulicy, straż pożarna ratuje życie, helikopter/karetka przewozi chorych
To jest miejsce w którym ludzie pomagają ludziom. Lekarze leczą, policja pomaga z problemami na ulicy, straż pożarna ratuje życie, helikopter/karetka przewozi chorych

4. Rozwój Social – Miejskie Centrum Ratunkowe.
Zestawiając zestaw różnych figurek do zabawek Imaginext, można odgrywać różne role, które wymagają nauczenia dzieci pewnych relacji i „przyczynowoskutkowkości”. Zabawka ma w niektórych miejscach możliwość wstawienia figurki, a następnie przekręcenia tej figurki wokół własnej osi. Co po tym nastąpi? Na przykład zamknie się brama wjazdowa, ewentualnie więzień zostanie zamknięty za kratami, a karetka przywiezie ładunek.

Jest jedna rzecz ważna, a wspólna dla wszystkich zabawek. Zazwyczaj jest na nich nagrany lektor ze złą dykcją, nie mówiąc już o wymowie i akcentowaniu. Łatwo można nauczyć dziecko niepoprawnie wypowiadanych sformułowań. Zabawki Fisher Price kupuję od co najmniej 3 lat i to co lubię w fiszerach, to to, że dźwięki są „niemęczące”. Słuchacie tych melodyjek i głosów i nie denerwują Was. To bardzo ważne. Jeśli będziesz słuchał czegoś 50 razy dziennie, to może się to znudzić. Warto mieć zabawki z dobrym dźwiękiem 🙂