Jak działa i jak nie paść ofiarą wyłudzeń na FB?

Jak działa i jak nie paść ofiarą wyłudzeń na FB?

W ciągu ostatnich dni zauważono (kolejny raz) znaczący wzrost ilości nieprawdziwych komunikatów wysyłanych do użytkowników Facebooka, szczególnie tych zarządzających fanpage’ami. Oszuści podają się za przedstawicieli META (Facebook/Instagram) i pod pretekstem „naruszenia regulaminu Facebooka” żądają weryfikacji konta, zagrażając jego zablokowaniem. Komunikaty te są rozesłane zarówno po polsku, jak i po angielsku.


Otwarcie tego formularza samo w sobie nie jest szkodliwe, ale jego wypełnienie pozwala oszustom na przejęcie konta Facebookowego ofiary, włącznie z zarządzanymi przez nią fanpage’ami. W niektórych sytuacjach, na kontach poszkodowanych mogą zostać także uruchomione nielegalne kampanie reklamowe, których koszty zostaną obciążone karcie płatniczej ofiary.
I taką sytuację właśnie mam na tapecie. Po włamaniu atakujący zakładają sobie konto reklamowe, podwyższają limit wydatków, i promują reklamami swoje rzeczy za Wasze pieniądze. Na własne oczy widziałem limit 5k i wydatki dzienne na poziomie 200-400 zł.
Cwane to jest, bo bank po zgłoszeniu takiego zdarzenia nie widzi powodu, żeby oddać pieniądze – ponieważ z jego perspektywy wszystkie płatności są zautoryzowane poprawnie!
UWAŻAJCIE. Teraz to już nie jest zwykłe „wirusowanie”, tylko jawny skok na kasę. Na miejscu fejsów bym się wstydził. Takie rzeczy w firmie, której marzy się być bankiem i oferować kredyty, pieniądze itd? Ten samochód nie ma ani zamków na klucz, okna ma pootwierane, a na drzwiach jest napisane „otwarte, proszę wejść”.


Komunikaty wyglądają tak jak na screenie, albo bardzo podobnie. Czasami imitują FB, czasami ludzi pracujących tam, a czasami robią inne patenty. Dajcie znać znajomym, bo mam wrażenie, że parę osób dziennie oznacza mnie w panice jak już konto jest przejęte. Na to też są metody, ale to jest wszystko cholernie czasochłonne – więc przy okazji kosztowne.
Dopiero jak tracicie konta na FB, to zauważacie ile są one dla Was warte 🙂

Wiem już jak działają złodzieje na FB! Wiem po co są te wszyscy SCAMowe informacje, które wyskakują na fan pages dosyć często. Jak to wygląda?
✅ najpierw dostajesz te linki które dostają wszyscy
✅ klikasz link (samo kliknięcie nie wirusuje sprzętu)
⛔️ pierwszy karygodny błąd popełniają wszyscy właśnie tutaj – zamiast zamknąć okno, dochodzi tu do autoryzacji konta fb – właśnie w tym momencie, hakerzy dysponują twoim kontem tak samo jak i ty. Macie ten sam login to samo hasło.
✅ jeśli nie masz podpiętych kart do płatności, to poza utratą prywatności nic się nie wydarzy
✅ ale jeśli masz podpiętą kartę i skonfigurowane reklamy – atakujący zakładają sobie dostęp do konta reklamowego FB
✅ uruchamiają kampanię reklamową celującą w ich strony internetowe oferujące różne FAJNE rzeczy! Serio, dobrze to wymyślili. Możesz kupić 3D tablicę Mendelejewa, możesz kupić turbo super powerbank, światła, termowizjer… to właśnie dlatego ostatnio jest tak dużo reklam promujących różne szajsy.
⛔️ ale żeby nie było. Na tych stronach nie kupisz tych produktów które ci oferują. Zapłacisz ale ich nie dostaniesz. Na tym to polega.


Włamanie < reklama fake sklepów za twoje pieniądze < szukanie naiwnych < inkasowanie kupy kasy za niewysłane produkty
Dopiero dzisiaj pokleiłem fakty. Te reklamy są tak dobre, że prawie kupiłem na nich coś!

✅ reklamy są targetowane na Stany Zjednoczone – coś czuję l, że to nie swoi swoich obrabiają z tych dolarów. Typowałbym, że stoją za tym ci którzy nie mają już nic do stracenia.
🧢 jeśli masz niebieską gwiazdkę opłaconą na FB – jeśli zgłosisz szybko – jest szansa odzyskać pieniądze
🏦 ale bank nie oddaje pieniędzy. Bank uznaje, że przez to, że płatności są zlecane według prawilnych zasad (włamywacze działają jak dodatkowy administrator działający legalnie). To Facebook bardziej poczuwa się do odpowiedzialności.


Także co mogę Wam powiedzieć?
🪧 kasujcie te śmieciowe wiadomości
🪧 jak już klikniecie – to nie róbcie nic pod tymi linkami!
🪧 jeśli już Was okradną, to z opłaconym Blue Badgem gońcie do Facebooka. Czasu i stresów nie oddadzą, ale żal można mieć mniejszy.


No i nauczajcie ludzi jeśli już coś o tym procederze wiecie. Szkoda, żebyście patrzyli jak Waszym znajomym znikają tysiące plnów z kont.