Najlepsze ulubione wystąpienia na TED – dla rodziców

Najlepsze ulubione wystąpienia na TED – dla rodziców

Długo zbierałem się do polecania kolejnych TED’ów. Większą przyjemność czerpałem z oglądania ich, niż z pisania o nich. Ale ostatnio w nowych tedowych filmach pojawiło się kilka dopasowanych do rodziców. Są ciekawe i poszerzające perspektywę, więc warto zobaczyć.

How to raise successfull kids – without over-parenting.
Czyli na polskie: jak wychować ogarnięte dzieci – bez zbędnego wpierdzielania się nie w to co potrzeba. Pani Julie Lythcott-Haims, miło i bez spiny. Nie ma tu sekretów. Wydaje się, że sensem jest, aby w pewnych rzeczach zawierzyć, że będzie dobrze.

Kolejne jest bardziej o edukacji.

Let’s teach for mastery – not test scores
Spolszczając: skupmy się na tym, żeby nauczyć, a nie nadążyć. Pan Sal Khan ma rację. Jeśli nie nadążysz z podstawami matematyki, to nie przebrniesz kolejnych trudniejszych rzeczy. Gdyby skupić się na dążeniu do zrozumienia pojęć, a dopiero później na przejściu do kolejnych poziomów, to mielibyśmy edukację, a nie wyścigi.

Dalej mam coś, czego być może nie zrozumiemy w pełni. Do tej pory pieniądze bywały tematem tabu. Nasze dzieci będą mieć w głowie nowe pojęcie pieniądza. Nie schowane w postaci monety i papierków, a w postaci wiarygodnej informacji o stanie posiadania. Wydaje się kosmosem, a jest rzeczywistością. Mowa o Bit Coin. Do momentu obejrzenia tej prezentacji, nie wyobrażałem sobie jak blisko jest nowa forma pieniądza.

The future of money
Na polskie: Kończy się era papiera.

Ostatni, ale równie inspirujący.

Why you should talk to strangers
PL: Lepszy ciekawi nieznajomy, niż nieciekawy znajomy.

Ze strachu przed konsekwencjami uczyliśmy się zasady „nie rozmawiaj z nieznajomym”. Mówi się, że mamy ciężkie czasy, więc niebezpiecznie jest rozmawiać z nieznajomymi. A przeciwstawienie się tej zasadzie daje piękne korzyści. Możemy dowiedzieć się czegoś, czego inaczej nie mielibyśmy szansy.