https://www.ted.com/talks/julie_lythcott_haims_how_to_raise_successful_kids_without_over_parenting

Najlepsze TED’y dla rodziców

Długo zbierałem się do polecania kolejnych TED’ów. Większą przyjemność czerpałem z oglądania ich, niż z pisania o nich. Ale ostatnio w nowych tedowych filmach pojawiło się kilka dopasowanych do rodziców. Są ciekawe i poszerzające perspektywę, więc warto zobaczyć.

How to raise successfull kids – without over-parenting.
Czyli na polskie: jak wychować ogarnięte dzieci – bez zbędnego wpierdzielania się nie w to co potrzeba. Pani Julie Lythcott-Haims, miło i bez spiny. Nie ma tu sekretów. Wydaje się, że sensem jest, aby w pewnych rzeczach zawierzyć, że będzie dobrze.

Kolejne jest bardziej o edukacji.

Let’s teach for mastery – not test scores
Spolszczając: skupmy się na tym, żeby nauczyć, a nie nadążyć. Pan Sal Khan ma rację. Jeśli nie nadążysz z podstawami matematyki, to nie przebrniesz kolejnych trudniejszych rzeczy. Gdyby skupić się na dążeniu do zrozumienia pojęć, a dopiero później na przejściu do kolejnych poziomów, to mielibyśmy edukację, a nie wyścigi.

Dalej mam coś, czego być może nie zrozumiemy w pełni. Do tej pory pieniądze bywały tematem tabu. Nasze dzieci będą mieć w głowie nowe pojęcie pieniądza. Nie schowane w postaci monety i papierków, a w postaci wiarygodnej informacji o stanie posiadania. Wydaje się kosmosem, a jest rzeczywistością. Mowa o Bit Coin. Do momentu obejrzenia tej prezentacji, nie wyobrażałem sobie jak blisko jest nowa forma pieniądza.

The future of money
Na polskie: Kończy się era papiera.

Ostatni, ale równie inspirujący.

Why you should talk to strangers
PL: Lepszy ciekawi nieznajomy, niż nieciekawy znajomy.

Ze strachu przed konsekwencjami uczyliśmy się zasady “nie rozmawiaj z nieznajomym”. Mówi się, że mamy ciężkie czasy, więc niebezpiecznie jest rozmawiać z nieznajomymi. A przeciwstawienie się tej zasadzie daje piękne korzyści. Możemy dowiedzieć się czegoś, czego inaczej nie mielibyśmy szansy.

 

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Loading…

0

Comments

comments

Nie bądź klonem, zrób coś oryginalnego

Punkt Xero

Barbie

Tajna agentka to ja!